| Rotating Speed | 0-1000 Rpm (1000-10000RPM Requires Customization) |
|---|---|
| Design Loop | 8 |
| Dielectric Strength | >250VAC/50Hz/60s |
| Insulation Resistance | 250MΩ/250V/DC |
| Dynamic Resistance Change | ≤10mΩ |
| Rotating Speed | 0-1000 Rpm (1000-10000RPM Customizable) |
|---|---|
| Design Loop | 8 |
| Dielectric Strength | >250VAC/50Hz/60s |
| Insulation Resistance | 250MΩ/250V/DC |
| Dynamic Resistance Change | ≤10mΩ |
| Housing Material | 303 Stainless Steel |
|---|---|
| Designed Loop | 36 Or 56 |
| Contact Resistance | ≤10mΩ |
| Dielectric Strength | 250VAC/50Hz/60s |
| Rated Speed | 0-250 Rpm |
| Precision Parts Manufacturing Process | Dimensional Tolerance <0.01mm For High-precision Components |
|---|---|
| Advanced Brush Filament Modulation Process | Innovative Brush Design For Extended Lifespan |
| Compact Design | Small Size And Compact Structure For Adaptability |
| Working Life | 100 Million Revolutions |
| Robust Structural Design | 304 Stainless Steel Structure For Harsh Environments |
| Rotating Speed | 0-3000 Rpm |
|---|---|
| Design Loop | 6 |
| Dynamic Resistance Change | ≤10mΩ |
| Working Temperature | -45℃ ~ 60℃ |
| Maximum Current | 1A |
| Rotating Speed | 0-3000 Rpm |
|---|---|
| Design Loop | 6 |
| Dynamic Resistance Change | ≤10mΩ |
| Working Temperature | -45℃ ~ 60℃ |
| Maximum Current | 1A |
| Product Name | Anti Corrosion Steel Slip Ring 80VDC 1A Industrial Slip Ring Lightweight |
|---|---|
| Precision Parts Manufacturing Process | Dimensional Tolerance <0.01mm For Stable Performance |
| Continuous Operation Capability | Operates Continuously For 90 Hours At 18,000 Rpm |
| Working Life | 100 Million Revolutions |
| Electrical Strength | ≥250VAC/50Hz/60s |
| Operating Temperature | -20℃~80℃ |
|---|---|
| Advanced Brush Filament Modulation Process | Near-zero Pressure Design For Extended Lifespan |
| Maximum Starting Torque | <2N.cm |
| Core Friction Pair Technology | Gold-gold Contact Technology For Stable Signal Transmission |
| Product Name | Anti Corrosion Steel Slip Ring 80VDC 1A Industrial Slip Ring Lightweight |
| Product Name | Anti Corrosion Steel Slip Ring 80VDC 1A Industrial Slip Ring Lightweight |
|---|---|
| Precision Parts Manufacturing Process | Dimensional Tolerance <0.01mm For Stable Performance |
| Continuous Operation Capability | Operates Continuously For 90 Hours At 18,000 Rpm |
| Working Life | 100 Million Revolutions |
| Electrical Strength | ≥250VAC/50Hz/60s |
| Maximum Starting Torque | 1 N.cm |
|---|---|
| Dielectric Strength | >200VAC/50Hz/60s |
| Product Category | Mini Slip Ring |
| Weight | <60g (not Include Wire) |
| Designed Loop | 50, 40, 30, 20 |