| Mirror Processing Technology | Contact Surface Finish Ra0.02 For Reliable Electrical Contact |
|---|---|
| Advanced Brush Filament Modulation Process | Innovative Brush Design For Extended Lifespan |
| Precision Parts Manufacturing Process | Dimensional Tolerance <0.01mm For High-precision Components |
| Electrical Strength | ≥250VAC/50Hz/60s |
| Ingress Protection | IP65 For Protection Against Harsh Environments |
| Mirror Processing Technology | Contact Surface Finish Ra0.02 For Reliable Electrical Contact |
|---|---|
| Advanced Brush Filament Modulation Process | Innovative Brush Design For Extended Lifespan |
| Precision Parts Manufacturing Process | Dimensional Tolerance <0.01mm For High-precision Components |
| Electrical Strength | ≥250VAC/50Hz/60s |
| Ingress Protection | IP65 For Protection Against Harsh Environments |
| Mirror Processing Technology | Contact Surface Finish Ra0.02 For Reliable Electrical Contact |
|---|---|
| Advanced Brush Filament Modulation Process | Innovative Brush Design For Extended Lifespan |
| Precision Parts Manufacturing Process | Dimensional Tolerance <0.01mm For High-precision Components |
| Electrical Strength | ≥250VAC/50Hz/60s |
| Ingress Protection | IP65 For Protection Against Harsh Environments |
| Rotating Speed | 0-3000 Rpm |
|---|---|
| Design Loop | 6 |
| Dynamic Resistance Change | ≤10mΩ |
| Working Temperature | -45℃ ~ 60℃ |
| Maximum Current | 1A |
| Design Loops | No. 24, No. 48 |
|---|---|
| Insulation Resistance | ≥250MΩ/250V/DC |
| Rated Voltage/current | 500mA |
| Electrical Strength | 250VAC/50Hz/60s |
| Working Life | 50 Million Rpm |
| Housing Material | 303 Stainless Steel |
|---|---|
| Designed Loop | 36 Or 56 |
| Contact Resistance | ≤10mΩ |
| Dielectric Strength | 250VAC/50Hz/60s |
| Rated Speed | 0-250 Rpm |
| Designed Loop | 50, 40, 30, 20 |
|---|---|
| Product Category | Mini Slip Ring |
| Insulation Resistance | 200MΩ/250V/DC |
| Shell Material | 303 Stainless Steel |
| Operating Humidity | ≤80% |
| Shell Material | 303 Stainless Steel |
|---|---|
| Application Areas | Used For High-speed Testing Platform Strain Gauge Signals, Thermocouple Signals, Etc. |
| Product Category | Mini Slip Ring |
| Insulation Resistance | 200MΩ/250V/DC |
| Operating Humidity | ≤80% |
| Product Name | Long Working Life 10 Million RPM Slip Rings |
|---|---|
| Contact Material | Gold-gold |
| Shell Material | 303 Stainless Steel |
| Dielectric Strength | >200VAC/50Hz/60s |
| Designed Loop | 50, 40, 30, 20 |
| Rated Voltage | 0-100VDC |
|---|---|
| Operating Humidity | ≤80% |
| Product Name | Conpact Size Slip Ring High Speed Rotary Ring Long Life Span Joint Ring |
| Shell Material | 303 Stainless Steel |
| Wire Specification | AF200-0.05mm² |