| Insulation Resistance | 200MΩ/250V/DC |
|---|---|
| Shell Material | 303 Stainless Steel |
| Product Name | Conpact Size Slip Ring High Speed Rotary Ring Long Life Span Joint Ring |
| Wire Specification | AF200-0.05mm² |
| Rated Current | 1 A |
| Design Loop | 20 |
|---|---|
| Life Expectancy | 10 Million Revolutions |
| Shell Material | Alluminum Alloy/304 Stainless Steel/316L Stainless Steel |
| Rate Speed | 0~3000 Rpm |
| Current Rating | 1A |
| Shell Material | 303 Stainless Steel |
|---|---|
| Contact Material | Gold-gold |
| Operating Temperature | -40℃ ~ 80℃ |
| Dielectric Strength | >200VAC/50Hz/60s |
| Rated Current | 1 A |
| Shell Material | 303 Stainless Steel |
|---|---|
| Operating Humidity | ≤80% |
| Contact Material | Gold-gold |
| Working Life | 10 Million Rpm |
| Application Areas | Used For High-speed Testing Platform Strain Gauge Signals, Thermocouple Signals, Etc. |
| Mirror Processing Technology | Contact Surface Finish Ra0.02 For Reliable Electrical Contact |
|---|---|
| Advanced Brush Filament Modulation Process | Innovative Brush Design For Extended Lifespan |
| Precision Parts Manufacturing Process | Dimensional Tolerance <0.01mm For High-precision Components |
| Electrical Strength | ≥250VAC/50Hz/60s |
| Ingress Protection | IP65 For Protection Against Harsh Environments |
| High-Speed Operation | Operates At 18000 Rpm Without Cooling System |
|---|---|
| Rated Voltage/current | 80VDC/1A |
| Ingress Protection | IP65 For Protection Against Harsh Environments |
| Contact Material | Gold-gold |
| Integrated Pouring Process | Concentricity Between Ring Groove And Bearing ≤0.01mm |
| High-Speed Operation | Operates At 18000 Rpm Without Cooling System |
|---|---|
| Rated Voltage/current | 80VDC/1A |
| Advanced Brush Filament Modulation Process | Innovative Brush Design For Extended Lifespan |
| Mirror Processing Technology | Contact Surface Finish Ra0.02 For Reliable Electrical Contact |
| Robust Structural Design | 304 Stainless Steel Structure For Harsh Environments |
| Contact Material | Kim-Kim |
|---|---|
| Integrated Pouring Process | Concentricity ≤0.01mm For Structural Stability |
| Manufacturing Location | Jiujiang |
| Rated Speed | 2000-18000 Rpm |
| Ingress Protection | IP65 |
| Precision Parts Manufacturing Process | Dimensional Tolerance <0.01mm For High-precision Components |
|---|---|
| Advanced Brush Filament Modulation Process | Innovative Brush Design For Extended Lifespan |
| Compact Design | Small Size And Compact Structure For Adaptability |
| Working Life | 100 Million Revolutions |
| Robust Structural Design | 304 Stainless Steel Structure For Harsh Environments |
| Precision Parts Manufacturing Process | Dimensional Tolerance <0.01mm For High-precision Components |
|---|---|
| Advanced Brush Filament Modulation Process | Innovative Brush Design For Extended Lifespan |
| Compact Design | Small Size And Compact Structure For Adaptability |
| Working Life | 100 Million Revolutions |
| Robust Structural Design | 304 Stainless Steel Structure For Harsh Environments |