| Operating Temperature | -20℃~80℃ |
|---|---|
| Advanced Brush Filament Modulation Process | Near-zero Pressure Design For Extended Lifespan |
| Maximum Starting Torque | <2N.cm |
| Core Friction Pair Technology | Gold-gold Contact Technology For Stable Signal Transmission |
| Product Name | Anti Corrosion Steel Slip Ring 80VDC 1A Industrial Slip Ring Lightweight |
| Product Name | Long Working Life 10 Million RPM Slip Rings |
|---|---|
| Contact Material | Gold-gold |
| Shell Material | 303 Stainless Steel |
| Dielectric Strength | >200VAC/50Hz/60s |
| Designed Loop | 50, 40, 30, 20 |
| Shell Material | 303 Stainless Steel |
|---|---|
| Operating Humidity | ≤80% |
| Maximum Starting Torque | 1 N.cm |
| Contact Material | Gold-gold |
| Product Category | Mini Slip Ring |
| Shell Material | 303 Stainless Steel |
|---|---|
| Application Areas | Used For High-speed Testing Platform Strain Gauge Signals, Thermocouple Signals, Etc. |
| Product Category | Mini Slip Ring |
| Insulation Resistance | 200MΩ/250V/DC |
| Operating Humidity | ≤80% |
| Continuous Operation Capability | Operates Continuously For 90 Hours At 18,000 Rpm |
|---|---|
| Housing Material | 304 Stainless Steel |
| Working Loops | 12-20-28 Channels Are Optional |
| Working Life | 100 Million Revolutions |
| Compact Design | Small Size And Compact Structure For Adaptability |
| Contact Material | Gold-gold |
|---|---|
| Shell Material | 303 Stainless Steel |
| Insulation Resistance | 200MΩ/250V/DC |
| Designed Loop | 50, 40, 30, 20 |
| Operating Humidity | ≤80% |
| Temperature | -40℃~+80℃ |
|---|---|
| Lead Wire Length | Rotor : 300 Mm Stator : 300 Mm |
| Advatage | Long Lifetime |
| Contact Material | Gold |
| Housing Material | Aluminum |
| Temperature | -40℃~+80℃ |
|---|---|
| Lead Wire Length | Rotor : 300 Mm Stator : 300 Mm |
| Advatage | Long Lifetime |
| Contact Material | Gold |
| Housing Material | Aluminum |
| Designed Loop | ≤18 |
|---|---|
| Insulation Resistance | 250MΩ/250V/DC |
| Rated Voltage | 80VDC |
| Rated Current | 1 A |
| Dielectric Strength | >300VAC/50Hz/60s |
| High-Speed Operation | Operates At 18000 Rpm Without Cooling System |
|---|---|
| Rated Voltage/current | 80VDC/1A |
| Advanced Brush Filament Modulation Process | Innovative Brush Design For Extended Lifespan |
| Mirror Processing Technology | Contact Surface Finish Ra0.02 For Reliable Electrical Contact |
| Robust Structural Design | 304 Stainless Steel Structure For Harsh Environments |