| Contact Resistance | ≤10mΩ |
|---|---|
| Ip Protection Grade | IP51 |
| Life Expectancy | 10 Million Revolutions |
| Housingmaterial | Stainless Steel |
| Designed Loop | 18 |
| Product Name | Long Life Slip Ring |
|---|---|
| Signal Type | Analog And Digital Signals |
| Contact | Gold-Gold |
| Current Rating | 1A |
| Temp Range | -40℃ ~ 80℃ |
| Rotating Speed | 5000 Rpm |
|---|---|
| Number Of Circuits | 18 |
| Life Expectancy | 10 Million Revolutions |
| Application | Wind Turbines, Robotics, Medical Equipment, Radar Systems |
| Operating Temperature | -40℃ ~ 80℃ |
| Design Loop | 18 Circuits |
|---|---|
| Operating Speed | Up To 5000 RPM |
| Life Expectancy | 10 Million Revolutions |
| Contact Type | Brush Or Brushless Contact |
| Current Rating | 1A |
| Design Loop | 18 |
|---|---|
| Operating Speed | 5000rpm |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Mountingtype | Flange, Through Bore, Or Custom Mounting |
| Current Rating | 1A |
| Channel | 18 |
|---|---|
| Productname | Conductive Slip Ring |
| Protection Grade | IP51 |
| Working Life | 10 Million Circle |
| Rated Speed | 5000 Rpm |
| Design Loop | 36/56 |
|---|---|
| Rated Speed | 0–250 Rpm |
| Lifespan | 10 Million Revolutions |
| Insulation Resistance | 500MΩ/500VDC |
| Dynamic Resistance Change | ≤10mΩ |
| Dielectric Strength | ≥500VAC@50Hz |
|---|---|
| Maximum Current | 2A |
| Conducting Material | Copper |
| Working Temperature | -20°C To 60°C |
| Insulation Resistance | ≥1000MΩ |
| Dielectric Strength | ≥500VAC@50Hz |
|---|---|
| Maximum Current | 2A |
| Conducting Material | Copper |
| Working Temperature | -20°C To 60°C |
| Insulation Resistance | ≥1000MΩ |